H.OĞUZ AYDEMİR
     

Cumhurbaşkanı Gül, Hollanda’da CEO’larla Buluştu

     
Haberler / Duyurular
 
Türk ve Hollanda firmalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve güçlü bir şekilde devam ettiğini kaydederek iki ülke arasındaki ticaret hacminin 7 milyar doların üzerinde olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda temasları çerçevesinde Türk ve Hollanda firmalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıya, Hollanda Veliaht Prensi Alexander ve eşi Prenses Maxima, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Hollanda Ekonomi Bakanı Maxime Verhagen, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile aralarında Hüsnü Özyeğin, Ferit Şahenk, Zeynel Abidin Erdem ve Mehmet Sarımermer’in de bulunduğu iş adamları katıldı. 
 

“EKONOMİK İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”
 

Cumhurbaşkanı Gül, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve güçlü bir şekilde devam ettiğini kaydederek iki ülke arasındaki ticaret hacminin 7 milyar doların üzerinde olduğunu aktardı. Hollanda’nın Türkiye’deki yatırımının da 16 milyar doları aştığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti. 

HOLLANDALI TÜCCARLAR VE OSMANLI SULTANLARI SERGİSİ
 
Cumhurbaşkanı Gül, CEO’larla buluşmasından önce ise Hollanda Kraliçesi Beatrix ile birlikte, Amsterdam’da düzenlenen “Levanten Ticaret Odası Hollandalı Tüccarlar ve Osmanlı Sultanları” sergisinin açılışını yaptı. 
 
Türkiye ve Hollanda’nın ticari ilişkilerinin başlangıcını temsilen Ticaret Odası’nın (Levanten Room) bir örneğinin sergilendiği salonda incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, buradaki fotoğraf sergisini de gezdi. Türkiye-Hollanda ticari ilişkilerinin tarihî sürecine ilişkin kısa filmin izlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, müzede bulunan şeref defterini imzaladılar. 
 
Cumhurbaşkanı Gül ve Bayan Gül, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile müzenin girişinde kendisi için özel hazırlanan lale bahçesini de gezdi.

KAYNAK: http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/82672/cumhurbaskani-gul-hollandada-ceolarla-bulustu.html

 

 
© 2013 Her hakkı saklıdır | oguzaydemir.com